ZABRZE - Obchody 25-lecia Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego

wydarzenia brackie ad 2022 │►│

Dnia 2022.04.04, w Łaźni łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza odbyły się uroczyste obchody 25-lecia działalności Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego. Obok członków Bractwa, w tym hetmana Adama Majchrzaka, wzięli w nich udział przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z zastępcą prezydenta Miasta Zabrze Krzysztofem Lewandowskim, a także ppłk dypl. Roman Nowogrodzki, były wojskowy komendant uzupełnień.

Członkowie Bractwa kultywują bogate śląskie i polskie zwyczaje, a także podtrzymują tradycje związane ze strzelectwem. Dziękuję za liczne inicjatywy organizowane w Zabrzu, a także za promocję miasta w wydarzeniach odbywających się na terenie województwa śląskiego, w kraju i za granicą – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Bractwo kurkowe Grodu Zabrzańskiego powstało z inicjatywy Jana Windysa, który to potrafił zgromadzić i scalić grupę założycielską. Firma Kaliber w Zabrzu, której właścicielem jest Jan Windys, w latach 90-tych umożliwiała miłośnikom strzelectwa towarzyskie strzelanie na obiekcie „Strzelnica Makoszowy”, „Bańgów” itp. W ramach Bractwa Kurkowego organizowano m.in. zawody na strzelnicy. W dniu 1 czerwca 1996 roku Bractwo Kurkowe Miasta Zabrza zostało oficjalnie zarejestrowane.

-----
źródło: OŚ https://miastozabrze.pl/
info: 2022.04.04

▲ top


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz