Zebranie Zarządu i Hetmanów Bractw Okręgu Śląskiego

wydarzenia brackie ad 2021 │►│

Po dłuższej przerwie, spowodowanej ograniczeniami epidemiologicznymi dnia 23 lipca 2021 roku udało się zorganizować zwołane w trybie pilnym zebranie Zarządu i Hetmanów Bractw Okręgu Śląskiego.

Podstawowym tematem była organizacja zaległych obchodów jubileuszowych 25 lecia reaktywacji Okręgu Śląskiego ZKBS RP.

Obrady poprzedziła miła uroczystość , dwu zasłużonych braci dla działalności okręgu, Jan Detko  hetman Bractwa Kurkowego Miasta Ruda Śląska i Edward Kóska hetman Katowickiego Bractwa Kurkowego zostali uhonorowani medalami 25 lecia okręgu śląskiego.

Dekoracji dokonał hetman Jan Świgost, na załączonej fotografii od lewej: Jan Detko, Jan Świgost i Edward Kóska.

Wprowadzenia do dyskusji dokonał hetman okręgu śląskiego Jan Świgost informując o planach obchodów jubileuszu 25 lecia, pierwotnie planowanych w 2020r. w Tarnowskich Górach. Hetman Andrzej Janicki Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach poinformował, że tradycyjnych „Gwarków” w tym roku nie będzie a ulice miasta są w trakcie intensywnych remontów, co miałoby wpływ na obchody naszego jubileuszu. Alternatywne propozycje zaprezentowały dwa bractwa, z Pszczyny i Głogówka.

Decyzją Zarządu przyjęto propozycję Pszczyny.

Obchody jubileuszowe rozpoczną się 21 sierpnia spotkaniem integracyjnym na strzelnicy a zasadnicze uroczystości odbędą się następnego dnia. Planowany program: przemarsz ulicami miasta, część oficjalna na rynku, msza św. , zdjęcie pamiątkowe na schodach zamku, zawody strzeleckie na strzelnicy. Miejmy nadzieję, że te plany uda się zrealizować a jakieś wirusy tego nie udaremnią.

Okręg śląski ma wreszcie możliwość nagradzania swych członków czy sympatyków własnym krzyżem zasługi. Realizując ubiegłoroczną uchwałę Walnego Zebrania Delegatów wykonano krzyże zasługi w dwu klasach, srebrnej i złotej. Bractwa okręgu będą miały możliwość uhonorowania odznaczeniami zasłużonych dla ruchu brackiego.

Powstała książka, krótka prezentacja poszczególnych bractw okręgu. Książka będzie dostępna w najbliższym czasie i powinna się przyczynić do popularyzacji wiedzy o bractwach kurkowych w społecznościach lokalnych.

Bracia poinformowali również o planach organizacji różnych wydarzeń i zawodów w najbliższych miesiącach. Należy śledzić stronę okręgową aby nie przegapić zaproszeń.

Zapraszamy na obchody jubileuszowe do Pszczyny, do zobaczenia.
Piotr Furczyk

-----
źródło: OŚ ZKBS RP
info: 2021.07.23

▲ top


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz